Відпочинок у Бердянську, сезон 2023

Бердянськ - одне з найвідоміших і найпопулярніших курортних міст для відпочинку на узбережжі Азовського моря. Щороку сюди приїжджає понад 600 тисяч туристів з України та близького зарубіжжя. У курортний сезон тут працює понад 300 туристичних баз, пансіонатів, готелів.

Багато баз відпочинку та пансіонати Бердянської коси побудовані практично на березі Азовського моря і мають свій обладнаний пляж. Нижче розташований список популярних пропозицій для відпочинку у Бердянську у 2023 році. Точні ціни краще дізнаватися по телефонах у адміністраторів об'єкта, який вас цікавить, які вказані на сторінках з описом.

Який район Бердянська обрати для відпочинку та проживання

  Зведена таблиця вартості проживання →  Ціни 2023 на відпочинок та житло у Бердянську.

Бердянськ - це найбільший курорт України зі статусом державного значення. Він успішно поєднує у собі всі різновиди морського відпочинку, щорічно перетворюючись. щодо розвитку курортної інфраструктури та наявності туристичних об'єктів, є безперечним лідером у порівнянні з сусідами-конкурентами Кирилівкою та Арабатською стрілкою.

Відпочинок у Бердянську у 2023 році Ротонда на Набережній - візитна картка відпочинку в Бердянську (фото © LoviLeto.com.ua)

Бердянськ має цікаву географічну особливість. Територіально місто ділиться на три частини: верхню (Нагірну), нижню частину, та Бердянську Косу. Кожна частина міста, у свою чергу, поділена на окремі райони.

Верхня частина (Нагірна)

Верхня (північно-західна) частина міста, або, як кажуть, місцеві «гора» — історично була берегом древнього моря, тоді як нижня частина знаходилася під водою. Коли море відступило, оголилася нижня частина нинішнього Бердянська, залишивши ділянку суші, що виступає, у вигляді Коси.

Мікрорайон Азмол у Бердянську Частина мікрорайону «АЗМОЛ» (фото © LoviLeto.com.ua)

«Нагірка» включає: «АКЗ», «АЗМОЛ», «Військове містечко», «РТС» і «Скловолокно». Це спальні райони поблизу промислових підприємств, що віддалені від моря. Забудова представлена переважно багатоповерховими будинками, в них можна винайняти квартиру.

Визначна пам'ятка у Бердянську Пам'ятка Нагірної частини - костел Різдва Пресвятої Діви Марії (фото © LoviLeto.com.ua)

Інфраструктура добре розвинена, налагоджено роботу громадського транспорту, який ходить у будь-яку точку міста. Найближчі пляжі знаходяться на території «АКЗ» та «Ліски». Серед визначних пам'яток можна побачити Верхній Бердянський маяк та католицький костел.

  • Плюси району: вартість житла та ціни на продукти нижчі, ніж у центрі, оскільки вони орієнтовані на місцевих.
  • Мінус району: для туристів з маленькими дітьми і без автомобіля, район буде не зручний через необхідність користуватися громадським транспортом. Якщо ви гуляєте в центрі допізна - тому доведеться повертатися на таксі.

Нижня частина: Лиски, Центр, Піски, Слобідка

До нижньої (південно-західної) частини належать райони: «Ліски», «Центр», «Піски», «Слобідка», вони ж найближчі до центру та Приморської площі. Тут зосереджено всі адміністративні, культурні та туристичні об'єкти, навчальні заклади та основні пам'ятки.

Приморська площа у Бердянську Пташиного польоту на Приморську площу та центральну частину міста (фото © LoviLeto.com.ua)

Проживання в цих локаціях підійде тим туристам, які віддають перевагу активному відпочинку в Бердянську, прогулянкам музеїв, відвідування луна-парку, колеса огляду, кінотеатру, ресторанів і кафе. Тут-таки знаходяться торгові центри, автостанція та залізничний вокзал.

Житло у районі Лиски Приватний сектор району «Ліски» (фото © LoviLeto.com.ua)

Варіанти житла представлені приватними готелями та гостьовими будинками, які розташовані в приватному секторі, а також квартирами, які здаються подобово.

  • Плюси району: за 5-10 хвилин можна дійти до моря без користування транспортом. У вашому розпорядженні 7 обладнаних пляжів з дрібним дном, що тягнуться від «Лисок» до «Слобідки». Зручно відпочивати із маленькими дітьми. У пішій доступності головна алея для вечірніх прогулянок – Азовський проспект, парк імені Шмідта та Центральний ринок. Встановлено більшість знаменитих пам'яток, яких у місті понад 50. Наявність кафе, їдалень та продовольчих магазинів позбавлять вас питання «де поїсти». Транспортна розв'язка дозволить легко дістатися на косу – від 20 до 40 хвилин автобусом, залежно від місця відправлення та прибуття та від 10 до 30 хвилин на авто.
  • Мінус району: всі місця для купання знаходяться в затоці, де вода менш чиста, ніж у відкритому Азовському морі, тому багато відпочиваючих їздять купатися на Бердянську Косу. Але навіть у цьому є позитивний момент, тут рідко бувають великі хвилі та шторми.

Східна частина: Курорт, Колонія, Верхова, Макорти

У східній частині Бердянська розташовані: «Курорт», «Колонія», «Верхова» та «Макорти», останній з яких представлений дачними спорудами. Курортна інфраструктура негаразд розвинена, як у центрі, а більшість варіантів розміщення пропонується у приватному секторі.

Зоопарк Сафарі у Бердянську Приватний зоопарк Сафарі розташований практично на в'їзді в район Курорт

Крім зоопарку «Сафарі» на «Курорті» знаходяться дитячі оздоровчі табори «Мрія», «Молода Гвардія» та «Морська хвиля». А наявність у цих місцях грязьових лиманів послужило основою для будівництва першої грязелікарні понад 100 років тому.

  • Плюси району: зручно добиратися до зоопарку, аквапарку та дельфінарію. Можливість відвідувати чистий пляж санаторію Бердянськ та дикий пляж на Верховій. Обидва знаходяться від відкритого моря. Якщо у пріоритеті вашого відпочинку грязелікування — можна купити курсування в санаторій, або приймати грязьові процедури самостійно на берегах лиману «Краснопер» та озера «Довге».
  • Мінус району: відносна віддаленість від моря. Залежно від обраного місця проживання дорога до моря може зайняти від 10 до 30 хвилин пішої ходьби, або 5-10 хвилин на транспорті. Якщо ви плануєте їздити від вашого місця проживання на Косу автобусом, будьте готові, що транспорт буде забитий пасажирами з центру, і вам доведеться їхати стоячи. Відсутність вечірніх розваг: кафе, ресторанів та нічних клубів.

Район «Бердянська коса»: Близька, Середня, Далека

Бердянська Коса омивається з двох сторін Азовським морем, і нагадує величезне вигнуте вудлище, завдовжки 23 км. Умовно ділиться на три частини: ближню, середню та дальню. З західного боку відкрите море та пляжі, зі східного - інший світ: мілину, очерети, острови та солоні озера. Оголовок коси - заповідна зона, багата на рідкісні види флори і фауни. Тут працюють понад 150 турбаз, пансіонатів та гостьових будинків, а також 6 санаторіїв із лікувальними грязями, серед яких «Арктика» та «Нафтохімік України».

Близька бердянська коса

Близька коса має форму трикутника. Вона починається від корпусів санаторію «Бердянськ» та закінчується грязьовим озером «Червоне», звужуючись на південь.

Бердянський аквапарк Дорога на косу починається від аквапарку (фото © LoviLeto.com.ua)

Тут розташовані аквапарк «Акваленд», дельфінарій «Немо» та корпуси дитячої здравниці, а з боку затоки – дитячий оздоровчий табір «Червона гвоздика». На кілометровій ділянці між морем та лиманом знаходиться дикий «Нудистський пляж». Головна перевага відпочинку на косі – це широка берегова лінія та відкрите море, за рахунок чого вода тут чистіша, ніж у затоці з боку порту.

  • Плюси відпочинку на Близькій косі: берег не переповнений туристами та достатньо місць для стоянки авто. Для активних відпочиваючих, між дельфінарієм та дитячим табором, розташована школа віндсерфінгу. У пішій доступності лікувальні грязі та санаторій, в якому можна придбати процедури.
  • Мінус: невеликий вибір житла в порівнянні з іншими районами. Незручності у користуванні громадським транспортом. У напрямку в центр, автобуси забиті туристами, і втиснутися у них проблематично. Тому відпочиваючі найчастіше сідають на автобус до Дальньої коси, і, розвернувшись на кінцевій зупинці, їдуть назад до міста.

Середня бердянська коса

Середня коса тягнеться до початку острова «Великий Дзендзік». Це найвужчий, і в той же час найжвавіший відрізок коси, з розвиненою інфраструктурою та щільною забудовою турбаз. Тут є ринок, магазини, кафе, бари, дискотеки та атракціони. Пляжі впорядковані навісами, лежаками, туалетами та душовими. А на одному з найпопулярніших пляжів «Сонячний» збудовано мотузковий парк «HIP Park».

  • Плюси відпочинку на Середній косі: великий вибір житла, захід у море зручний для купання з маленькими дітьми. Дітлахів можна зводити в парк розваг з машинками, гірками та батутами. На ринку завжди у продажу овочі, фрукти, риба, креветки та пляжні аксесуари.
  • Мінус: великий транспортний потік у високий сезон, бувають складнощі з паркуванням автомобілів. Завантаженість громадського транспорту у напрямку міста. З боку затоки є ділянки з болотистою місцевістю – середовищем проживання комарів.

Далека бердянська коса

Далека коса — це найвіддаленіша ділянка Бердянська, на якій розташована заповідна зона «Оголовок коси». Починається вона біля острова «Великий Дзендзік». Тут зупиняються туристи, які віддають перевагу спокійному дикому відпочинку наодинці з природою.

Приватний сектор на Бердянській косі Забудова приватного сектора наприкінці коси (фото © LoviLeto.com.ua)

Головною пам'яткою цього району є Нижній Бердянський маяк, що діє. Він побудований в 1836 році, і відноситься до найстаріших споруд міста. Наразі маяк популярне місце для фотосесій.

У приватному секторі Дальньої коси пропонується великий вибір житла, є кілька готелів та пансіонатів.

  • Плюси відпочинку на Дальній косі: відкрите море, екологічно чиста місцевість, віддалена від автомагістралей. Можливість відвідувати найширші пляжі: (наприклад, пляж «На Шпилі»), а також здійснювати піші походи по заповідній зоні, спостерігаючи за дикими тваринами та птахами.
  • Мінуси: слабо розвинена курортна інфраструктура, кілька невеликих магазинів, кафе та аптека. Якщо ви любитель галасливих «тусувальних» місць – цей район не для вас. Дорога до центру займає не менше 40 хвилин. Будьте готові до комарів.

Особливості пляжів у Бердянську

  Список усіх пляжів дивіться тутПляжі Бердянська з оглядами та фото.

Такої кількості місць для купання як у Бердянську немає в жодному курорті України. Зручний ландшафт і пологі морське дно створили найдовшу берегову лінію Азовського моря в межах одного міста, придатну для відпочинку. Це 13 кілометрів у затоці та 23 кілометри Коси з боку відкритого моря. Унікальні природні дані послужили основою появи 21 пляжу.

Пляжі Бердянської затоки

Бердянська затока омиває райони «АКЗ», «Ліски», «Центр», «Піски» та «Слобідка». Тут знаходяться 9 пляжів, з пологим спуском у воду та відносно дрібним дном, зручним для купання з маленькі діти.

Центральний міський пляж у Бердянську Центральний міський пляж, ділянка біля "альтанки закоханих" (фото © LoviLeto.com.ua)

Найпопулярніші та найвідвідуваніші пляжі затоки: Острів щастя (Третій пляж), Центральний, №1 на Лисках та Малібу (3-я дамба). Всі вони з розвиненою інфраструктурою, наявністю зручностей, орендою лежаків, точками харчування та атракціонами. Якщо ви поціновувач небагатолюдних місць, зверніть увагу на «Нижній пляж АКЗ» та «Дзержинець».

Бердянський пляж Лиски 1 Частина пляжу Ліски-1 (фото © LoviLeto.com.ua)

Єдиний мінус купання в затоці - це замкнута акваторія, що призводить до застою морської води та погіршення її якості.

Пляжі відкритого моря на Косі

Відкрите море на Косі має головну перевагу – чисту воду. Саме тому половина відпочиваючих їздять сюди купатися. Берег Коси розбитий на окремі ділянки на територіях баз відпочинку. Більшість із 12-ти пляжів коси належить оздоровчим установам або перебувають в оренді у підприємців, які займаються їх благоустроєм та надають туристам свої послуги.

Найпопулярніші пляжі на косі: санаторія Бердянськ, Солом'яний (або Солома), Сонячний та Лагуна.

Пляжний комплекс «Лагуна» має два дрібні внутрішні озера, що ідеально підходять для дітлахів. Тут відпочиваючим пропонують катання на водних атракціонах, пінні дискотеки, кафе, ресторани, кальяни, оренду альтанок та сонячних парасольок.

Дикий пляж на Бердянській косі Широкі дикі пляжі в оголовку Бердянської коси (фото © LoviLeto.com.ua)

Любителі дикої природи можуть вирушити на пляж Далекої коси або «На Шпилі». А для охочих позасмагати «у чому мати народила» є Нудистський пляж на Близькій косі.

Популярні місця для прогулянок в центрі Бердянська

Бердянськ приваблює туристів не лише морем та пляжами. У місті достатньо цікавих місць, де можна провести відпочинок. Це стосується не тільки розважальних атракціонів, але й відвідування культурних, історичних місць.

  Якщо цікавитеся історією міста →  Віртуальний тур по музею Шмідта

Курорт з цікавою історією зберігає десятки старовинних будівель та незвичайних пам'ятників, які зустрічаються всюди. А деякі будівлі навіть змусять вас зупинитись, щоб уважно їх розглянути. Майже всі визначні місця Бердянська розташовані на території трьох основних локацій в центральній частині міста.

Приморська площа

Приморська площа – це туристична «Мекка» Бердянська. До неї ведуть усі прогулянкові маршрути, незалежно від віку та складу компанії. Тут зосереджені головні пам'ятки: ротонда, колесо огляду, «Сонячний годинник», пам'ятник «Бичку-годувальнику» та Місяць парк. З боку моря через площу проходить вулиця Горького, а з сторони міста вона переходить в Азовський проспект та вулицю Морську.

Пам'ятник Бичку у Бердянську Пам'ятник Бичку на Приморській площі

У центрі Приморської площі розташований тінистий сквер із кованими лавками, а навпаки встановлено сцену для проведення концертних програм у дні міських свят. По периметру розташовані десятки кафе та барів, де можна випити ранкову каву, пообідати піцою або повечеряти запеченою кефаллю.

Площа розділена з берегом бетонною дамбою, через яку з проміжками 50 метрів зроблено спуски зі сходами до Центрального міського пляжу.

Парк атракціонів на Приморській площі Біля парку атракціонів розташована популярна Шаурма. №1 (фото © LoviLeto.com.ua)

Особливо гарно тут у вечірній час, коли сонце сідає за обрій на тлі портових кранів. У альтанки збираються закохані пари, і сотні туристів фотографуються на тлі заходу сонця. Із настанням темряви спалахує ілюмінація парку атракціонів та колеса огляду. Зрідка порушує гармонію лише залізнична гілка та товарні склади, що курсують у бік порту.

Азовський проспект

Азовський проспект бере свій початок від Приморської площі і тягнеться у протилежний бік від моря до Мелітопольського шосе. Вулиця має 700-метрову пішохідну зону, яка закінчується біля площі Єдності, перед будинком міськради, на перехресті з вул. Італійської.

Азовський проспект та готель Бердянськ Вид на готель «Бердянськ» з Азовського проспекту (фото © LoviLeto.com.ua)

Це головна алея променаду курортників Бердянська, де зосереджені культурні, торгові та адміністративні об'єкти. По обидва боки проспекту розташовані заклади громадського харчування, серед яких відомі кафе "Венеція", піцерія "Pizza Loft", столові "Козацька хата" та "Fayna Ukraina". Десяток кав'ярень пропонує випити кави на літньому майданчику або взяти її з собою.

Працюють відділення банків, аптеки, магазини одягу, ювелірні салони, кінотеатр Filmax та торговий центр DelMar. А з червня по вересень на пішохідній зоні збирається низка сезонних торгових точок, які пропонують туристам сувеніри та пляжні аксесуари.

Пам'ятник Курортникам на Азовському проспекті Пам'ятник Курортникам (фото © LoviLeto.com.ua)

Увечері тут ви зустрінете вуличних художників, які пишуть шаржі, та музикантів. І все це відбувається під безперервний гул туристів, що гуляють до пізньої ночі.

На Азовському проспекті (колишній Леніна) розташований фонтан та відомі пам'ятники: «Курортникам», «Щасливе дитинство» та «Графу Воронцову».

Парк Шмідта

Парк Шмідта розташований за 200 метрів від порту. Цей зелений оазис оточений у трикутник проспектом Праці, вулицею Університетської та вулицею Шмідта.

140 років тому на цьому місці було болото, але з ініціативи начальника міста та порту Петра Шмідта тут було розбито парк, який став улюбленим місцем прогулянок бердянців та гостей міста. Відмінне місце для зупинки у спекотну погоду на шляху з пляжу. Територію пронизують кілька алей з лавками, а в центрі знаходиться восьмигранна кована альтанка.

Парк Шмідта у Бердянську Кована альтанка у парку Шмідта (фото © LoviLeto.com.ua)

Пообідати можна в ресторані "Скіба", а любителі пива можуть відвідати паб "Пінта".

При вході до парку з боку проспекту встановлено пам'ятник П.П. Шмідту, та «Діти лейтенанта Шмідта». Доїхати можна автобусами №2, 13, 17,20.

Як дістатися до Бердянська

До Бердянська можна дістатися трьома способами: автомобілем, поїздом та автобусом. Влітку з Дніпра, Кам'янського, Новомосковська, Запоріжжя, Мелітополя та Харкова курсують сезонні приватні маршрутки, які доставлять вас до бази відпочинку.

Поїздом до Бердянська можна доїхати з Києва, Сум, Львова, Харкова, Івано-Франківська та Кривого Рогу. Деякі з перерахованих вище поїздів – сезонні, тому уточнюйте їхній розклад заздалегідь, щоб планувати свою відпустку. Взимку курсує лише пасажирський поїзд 116-К Київ-Бердянськ, що прямує через Знам'янку, Олександрію, Кам'янське, Дніпро, Синельникове та Запоріжжя. Адреса залізничного вокзалу: проспект Східний, 117. Телефон: +38(06153)6-12-55

Цілорічні рейсові автобуси курсують із Дніпра, Запоріжжя, Маріуполя, Харкова, Києва, Кам'янського, Кривого Рогу, Сум. Адреса автовокзалу: проспект Західний, 4. Телефон: +38(06153)3-51-71

Як дістатися автомобілем:

  • З Києва: прямуйте трасою Е40/М03 через Бориспіль, поверніть на трасу H08 через Кременчук та Запоріжжя, потім Р37 до Бердянська. Відстань 715 км, орієнтовний час у дорозі – 11 годин, 15 хвилин.
  • З Харкова: трасою Е105 до Новомосковська, потім повернути на Запорізьку трасу, і через Василівку та Токмак їхати дорогою P37. Відстань 485 км, час у дорозі 7 годин.
  • З Сум: прямуйте Н12 до Охтирки, потім P46 у бік Е40/М03 на Харківську область. Потім поверніть на трасу Е105/М29 через Новомосковськ, по Е105 до Василівки та по Р37 до Бердянська. Відстань 640 км, час у дорозі 9 годин.
  • З Кривого Рогу: трасою Н11 у бік Дніпра, потім Н08 до Запоріжжя, через Василівку і Токмак. Відстань 407 км, час у дорозі 5 годин 30 хвилин.
  • З Полтави: найшвидший маршрут трасою P11 через Красноград, потім Є105 до Запоріжжя і дорогою PЗ7 до кінцевої точки. Відстань 464 км, час у дорозі 6 годин, 50 хвилин.
  • З Дніпра: маршрут проходить через Запоріжжя трасою H08. Через греблю переїжджаєте на лівий берег і виїжджаєте на Е105 до Василівки. Повертаєте на Токмак через Юріївку, Дмитрівку та Луначарське. Відстань 285 км, час у дорозі 4 години, 20 хвилин.