Ландшафтний заказник «Степанівська коса» на Азовському морі

Замовник Степанівська коса

Степанівська коса є вузькою смугою суші, завдовжки 4,5 кілометра, яка відокремлює Молочний лиман від Азовського моря. Коса тягнеться у південно-західному напрямку від селища Степанівка 1-а до Кирилівки, переходячи в косу Пересип. Її ширина у різних ділянках становить від 200 до 700 метрів.

У 2010 році увійшла до складу Приазовського національного парку з метою збереження місцевої флори та фауни. Цінність природного заказника полягає в тому, що тут збираються птахи. момент міграції та на період зимівлі. Багатотисячні зграї куликів і качок щороку селяться в заростях очерету на березі лиману. Серед місцевої флори зустрічаються дерева лоха сріблястого, гледичія і лжеакація, завдяки яким повітря набуває особливого аромату.

Відпочинок з наметом на Степанівській косі

Просторі та порожні пляжі приваблюють на Степанівську косу любителів відпочинку дикуном та нудистів. Люди приїжджають сім'ями та компаніями з довколишніх міст, щоб провести кілька днів на самоті з природою або порибалити. У тіні дерев можна розбити намет, поставити машину та натягнути тент. Зверніть увагу, що тут немає високих дерев, та більше відкритого простору. Найбільш густо дерева ростуть у дальній частині коси, з боку промоїни.

Степанівська коса: місце для стоянки з наметом

За словами відпочиваючих, останні 2 роки виникали ситуації, коли до них підходили невідомі люди, і, назвавшись «екологами», вимагали плату за розміщення наметів. Після виклику поліції вони негайно зникали.

Рослинність у заказнику Степанівська коса

У спекотну сонячну погоду обов'язково беріть із собою пляжні парасольки і робіть тіньовий навіс. Джерел питної води на косі немає, водою потрібно запасатися, або їздити за нею село. Розведення багать на всій території ландшафтного заказника "Степанівська коса" заборонено. Подбайте заздалегідь про сміттєві пакети та вивезення сміття після себе. На жаль, не всі туристи прибирають за собою, і в траві можна побачити порожні пляшки, кинутий одноразовий посуд та залишки їжі.

Море та пляж

Берегова лінія коси з боку Азовського моря має ширину до 30 метрів, повністю піщана з невеликою кількістю черепашки. Це ідеальне місце для купання, зокрема з дітьми. Структура дна – дрібний пісок на відстані до 30 метрів від берега. Далі починається тверда глина. Під час штормів море розмиває тверду породу дна і вода набуває молочно-бурого відтінку через зважені частинки глини. Така особливість властива всій Степанівці, і колір води не зупиняє купальників. У спокійну погоду вода в море чиста, і не відрізняється від інших курортів Приазов'я.

Проїзд на Степанівську косу.

Територія заказника офіційно закрита для в'їзду автомобілів, але у розпал сезону тут спостерігаються десятки машин. Від основної ґрунтової дороги йде кілька з'їздів до туристичних стоянок.

Проїзд піском у бік Степанівської коси

Після дощів грунт на дорогах пухкий, і їздити по косі на передньопривідному легковому автомобілі не бажано через небезпеку «застрягти». Небезпечна ділянка знаходиться на першому кілометрі від села. Рекомендується їздити кількома машинами, для можливості витягнути авто, що застрягло. Будьте готові до того, що дорога на косу з боку Степанівки Першої може бути перекопана, оскільки це природоохоронна зона.

Міст між Степанівкою та Кирилівкою

Степанівська коса приваблює і любителів велосипедних прогулянок. До спорудження нової промоїни між косами у 2019 році можна було проїхати велосипедом зі Степанівкою до Пересипу вузьким дерев'яним мостом. 2020 року пішохідний міст був частково зруйнований, і, можливо, незабаром буде знову відновлено.

Рибалка на Степанівській косі.

Степанівська коса сприятлива для риболовлі на кефаль та пеленгаса. Вам знадобиться вудлище для далеких кидків. Вантажі 110-150 грам. При сильному вітрі та хвильовому перебігу застосовується вантаж до 200 грам. Можна використовувати шнур або коропову волосінь. Як матеріал для оснастки та повідців використовується флюрокарбон 0,55-0,6 мм. Гачок використовується із зачепами під хробака. Повідець оснащується пінопластовим поплавцем, щоб підняти приманку з дна. В іншому випадку, приманку атакуватиме азовський бичок, і пеленгаса ви не побачите. Лиманського хробака «нереїсу» можна намити у солоному озері з боку Молочного лиману.

Рибалка в районі Степанівської коси

Море вздовж коси неглибоке, мілину проходить на відстані 150 метрів від берега. Риба клює активно, але з огляду на відстань до початку глибини, потрібно заходити у воду на 30-40 метрів від берега, і вже звідти робити занедбання снасті. У районі промоїни перекат підходить ближче до берега, на відстані 70 метрів, і глибина починається раніше. Тому знаючі рибалки їдуть рибалити ближче до промоїни.