Заповідник «Бирючий острів» біля Кирилівки

Заповідник Бирючий острів у Кирилівці

Бирючий Острів - це коса, що відходить від Кирилівки на захід, в Азовське море. У його назві криється каверза, оскільки це не зовсім острів. До 1929 року від «великої землі» це місце відокремлювалося протокою. Зараз же заповідник «Бирючий» з'єднаний з Федотовою косою довгим вузьким перешийком, і лише в період штормів він відповідає своїй повній назві.

Довжина Бирючого острова складає близько 25 км, найбільша ширина – 5,5 км. Клімат тут помірно-континентальний, з м'якою зимою та спекотним літом. Тому переважаючий ландшафт – це степ, наповнений різноманітним різнотрав'ям, багатою фауною, піщаними пляжами та стежками. На лінії узбережжя утворилися кілька лиманів та бухт. Найбільш популярними у невеликих суден для швартування є Маячна і Рибальська бухти, тому що в них можна сховатися від вітру.

Тури та екскурсії на Бирючий острів

Острів Бирючий входить до складу Азово-Сиваського національного природного парку та є заповідною зоною. Територія заповідника стала доступною для туристів лише у 2015 році, хоч і сьогодні потрапити на острів досить проблематично. Самотніх туристів можуть і не пустити, проте вирішити це питання можна вирушивши до організованої групової екскурсії.

Перший варіант: екскурсія на власному автомобілі

Вона підійде для тих, хто приїхав безпосередньо до Азово-Сиваського Національного парку ґрунтовою дорогою від селища Степок з боку Кирилівки.

Замовити екскурсію, уточнити акутальні ціни та час проведення можна за телефоном: +38(098)218-06-92

Проходить вона так:

Триває екскурсія близько 1,5-2 години.

Вартість: 70 грн для дорослих та 40 грн для дітей (станом на 2021 рік). Дітей до 4 років пропускають безкоштовно. Важливо! В'їзд за шлагбаум (200 грн.) на Бирючий Острів оплачується окремо.

Другий варіант: екскурсія катером від Геніческа

Другий варіант для багатьох може здатися цікавішим. Екскурсія з Генічеська тривалістю 3 години включає поїздку на катері: потрібно подолати близько 18 км через Утлюцький лиман. Діставшись острова, екотуристи пересідають на відкритий автомобіль і на ньому колесять територією.

Такий екскурсійний тур у машині з відкритим верхом дуже нагадує сафарі, залишає після себе море вражень та яскравих фотографій. Замовити тур можна в будь-якому генічному турагентстві.

Як дістатися Бирючого

Потрапити на територію заповідника «Бирючий» можна двома способами:

Визначні пам'ятки на острові

Головною та найвідомішою пам'яткою є маяк. Це 30-метрова вежа, яка розповсюджує світло на відстань до 15 миль. Зведений він був у 1878 році за проектом Петербурзька географічна служба. За майже 150 років свого існування маяк на Бирючому пережив багато чого — війну, відбудову, безліч модернізацій, але працює він і до сьогодні день.

Також цікавими є кургани та половецькі баби – пам'ятки, що свідчать про перебування на цих територіях скіфів та половців.

З найсучасніших пам'яток можна назвати занедбаний цвинтар, на якому поховані загиблі в 1943 році при висадці на Арабатку радянські солдати, та урядові дачі: «хрущовські», зведені у 50-х роках минулого століття, та нова, президентська.

Флора та фауна

Мешканці заповідника на Бирючому — дикі звірі, багато з яких занесено до Червоної книги.

Муфлони, лані, олені, зайці, віслюки, бабаки, шакали - це далеко не весь список представників фауни. Здавалося б, це відомі тварини, яких кожен бачив неодноразово. Однак побачити їх у природному середовищі — означає поринути в інший світ, недоторканий людиною. Яскравими плямами на жовто-зелених степових краєвидах з'являються птахи: журавлі, сапсани, дрохви та фазани.

Рослинний світ зберігає атмосферу незайманого степу. Флору заповідника представляють ковила, льон, тюльпани, акація, маслини та тополя.

Екскурсії на Бирючий острів

Якщо удача вам усміхнулася, то з центру Кирилівки на маршрутці ви можете доїхати до околиці селища Степок, а потім або таксист, або просто приватник довезе вас до потрібного пункту. Зверніть увагу, що намагаючись в'їхати на острів без путівки, можна зазнати невдачі. Оскільки, ще раз нагадуємо, територія Бірячого є заповідною, що охороняється. зоною.

Можна зупинитися на будь-якій базі відпочинку в сусідньому острові районі Степок (кінець Федотової коси ). Там можна знайти організаторів групових екскурсій на Бирючий острів, але їхня ціна уточнюється в кожному конкретному випадку.

Пляжі Бирючого острова

І, нарешті, ще один варіант побувати на острові Бирючому – з'їздити з Кирилівки до Генічеська (переважний для тих, хто подорожує власним автомобілем, оскільки автобусне повідомлення між вказаними населеними пунктами проблематично). Час у дорозі до Генічеська приблизно півтори години. Саме у цьому районному центрі знаходиться адміністрація Азово-Сиваського національного природного парку (вул. Петровського, 54, контактний телефон +380-5534-3-21-09, час роботи з 08.00 до 17.00, крім суботи та неділі). Орієнтовна вартість сухопутної екскурсії заповідними місцями: для дорослого – 35 грн., для дітей віком до 14 років – 15 грн. Подорож морем на катері коштуватиме дорослому 60 грн., для дітей віком до 14 років – 30 грн. (Ціни вказані станом на 2016 рік)

Природні ландшафти на острові просто чудові: пустельні піщані пляжі є сусідами з билинними ковилами, іншим степовим різнотрав'ям – тому і літнє повітря напоєне неповторним. терпким ароматом. Тут же виростають могутні дуби поруч із тополями, оливковими деревами, акаціями, шовковицями, видніються айстри, дикі тюльпани. І в тіні цього рослинного «калейдоскопа» неквапливо ходять благородні олені, граціозні лані, тут можна зустріти лисиць, єнотовидних собак, а в очеретяних заростях біля моря облаштовують гнізда дикі качки.

Будинок адміністрації заповідника Бірячого Будинок адміністрації заповідника

Цікаво, що своєрідними «першовідкривачами» острова Бирючий стали саме олені. Їх сюди завезли з не менш відомого українського заповідника Асканія-Нова ще наприкінці 20-х років минулого століття. Пізніше успішно прижилися лані, муфлони, кулани, потім цей райський куточок облюбували дрохва, стрепет та багато інших рідкісних видів тварин і птахів (до речі, 30 видів лише одних пернатих занесено до Червоної книги України).

До примітних об'єктів зарахуємо сучасний береговий маяк (він зведений замість колишнього, спорудженого ще в 1878 року), і, звичайно ж, президентську дачу (до речі, 1993 року за указом тодішнього Президента Леоніда Кучми Азово-Сиваський національний природний парк набув свого офіційного статус).

Відеоогляд території заповідника "Острів Бирючий"

Бирючий острів на карті

Островом цю місцевість можна назвати з деякою натяжкою, адже, як видно на карті, із материковою частиною її пов'язує вузький перешийок. Але переправа по суші можлива не завжди: під час затяжних осінніх штормів вона просто заливається водою. І ось тоді за всіма географічними канонами Бирючий стає островом.

До речі, про географію. Острівна заповідна зона є частиною Херсонської області і водночас краєм Федотової коси, що відокремлює Утлюцький лиман від Азовського моря. Загальна довжина коси – близько 45 кілометрів, а сам острів Бирючий досягає завдовжки близько 20 кілометрів і завширшки – приблизно 5 кілометрів. Поруч із Федотовою косою, що називається місцевим народом «Федоткою», розкинулась і центральна частина курортного селища Кирилівка.