Старий маяк на Білосарайській косі

Фото: Білосарайський маяк

Білосарайський маяк був, є і залишається надійним помічником для тих, хто приводить суд у тутешню акваторію. Цей беззмінний «вартовий», який гордо височіє на Білосарайській косі, вже майже 180 років справно несе свою сигнальну вахту. Вогні маяка вказують безпечний курс торговим та рибальським судам у прибережних водах Азовського моря. І хоча воно неглибоке, але мілини, що причаїлися і кораблі, що підстерігають, тут зустрічаються.

Цікаво ще ось що: у поважного маяка-«ветерана» був попередник, але з деревини. Він теж називався Білосарайським, хоча від нинішнього знаходився більш ніж у десяти кілометрів, поблизу сусіднього селища Мелекіне. На календарі на той час сходив XIX століття і дерев'яному маяку довго простояти не судилося. Коли запалив вогні білокам'яний морський «вартовий», попередню споруду просто пустили на дрова.

Отже, 1835 року відбулася закладка нового маяка. Для його зведення використовувався білий камінь, і щоб надати споруді особливої міцності, до будівельного розчину додавали курячі яйця. Будівництво тривало сім місяців, до створення відповідального об'єкта були залучені козаки, а як керівник робіт значився якийсь поручик Дрожжин. Результат вразив: восьмигранна башта маяка досягала заввишки 22 метри, а міцні стіни служили надійним захистом у разі нападу ворога.

Фото: вид з пляжу на маяк

У тому ж 1835 Білосарайський маяк, кажучи сучасною мовою, було введено в експлуатацію. Промінь яскравого світла, заломлений численними рефлекторами, розрізав морську темряву на дев'ять миль. Пізніше до світлових сигналам додали дуже гучний канадський свисток. Нині ж, коли технології пішли далеко вперед, нерідко використовуються радіосигнали, що надсилаються з маяка екіпажам кораблів.

Старий маяк приберіг чимало цікавих історій. Одну з них розповів би якір значного розміру, якби, звичайно, умів говорити. Одвічний супутник мореплавців у віці близько 400 років, тепер, піднятий із дна, лежить біля вежі Білосарайського маяка. Цей якір-«довгожитель» напевно розповів би про те, що колись вірно служив на турецькій галері, поки її не спіткало корабельна аварія.

Відеоогляд території маяка

Або ще одна історія, але вже датована першою половиною XX століття. Під час Другої світової війни німецькі війська, що окупували Приазов'я, мали намір підірвати красень-маяк, але задуми ворога зазнали повної поразки. Як уже згадувалося, кладка стін із застосуванням розчину на курячих яйцях виявилася сильнішою за потужну вибухівку. Сьогодні про варварську спробу підрив маяка туристам нагадує тільки тріщина на вежі.

До речі, насамкінець про туристів. Познайомитись ближче з Білосарайським маяком у різний час приїжджали такі знаменитості, як Алла Пугачова, Леонід Ярмольник, Михайло Муромов.

У статті використано фото наступних авторів: фото №1 Андрій Бутко; фото №2 Руслан Тімербаєв.